ANKOS

  

Çalışma Grupları


Licensing
Deniz Baltacı (Sabancı Uni)
Kamil Yeşiltaş (Koç Uni.)
M.Kerem Kahvecioğlu (Bilgi Uni.)

ANKOS üyesi kurumların abone olmayı planladıkları elektronik bilgi kaynaklarının lisans anlaşmalarını Türk Ulusal Site Lisansı (TRNSL) ile uyumlu hale getirmek ve dünyada lisans anlaşmaları ile ilgili gelişmeleri izleyerek ANKOS üyeleri yararına kullanmak amacıyla kurulmuştur ve çalışmalarını bu yönde yürütmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın
Public Relations

Sami Çukadar (İstanbul Bilgi Üni.)
Nevzat Saban (Akdeniz Üni.)
Elif İşel (Muğla Üni.)
Gülşah İlhan (İstanbul Bilgi Üni.)
Muhteşem Önder (Özyeğin Üni.)

ANKOS’ un yurt içinde ve yurt dışında tanınmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmak, mevcut ve hedef kitleler ile ilişkileri düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Güçlü, ılımlı, olumlu bir kurum imajı oluşturma yönünde çalışmalarını yürütmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Statistics Group

İsmail Çetinkaya (Yüzüncü Yıl Uni.)
Sami Çukadar (İstanbul Bilgi Uni.)

ANKOS üyesi kurumlarla ilgili sayısal veriler ve abone olunan veritabanları ile ilgili kullanım bilgilerini toplamak; bu bilgilere dayanarak fayda/maliyet analizleri yapmak, böylelikle ANKOS’un çalışmalarını yaparken ve hedeflerini belirlerken sağlam verilerle hareket etmesini sağlamak amacına yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Open Access and Institutional Repositories
Gültekin Gürdal (İYTE)
Sönmez Çelik (İbn HaldunUni.)

Açık Erişim ve Kurumsal Arşivler konusunda Türkiye'de bilgi profesyonelleri arasında farkındalık yaratmak, ilgili uygulamalarda ANKOS-bilgi profesyoneli-araştırmacı işbirliğini sağlamak, yurt içi ve yurt dışında bu konuda faaliyet gösteren kurumlar ile işbirliği içinde çalışmak, Açık Erişim ve Kurumsal Arşivler Çalışma Grubu'nun (AEKA) misyonunu oluşturmak amacına yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Collaboration
Ertugrul Çimen (MEF)
Sema Çelikbaş
(İTÜ)
Zeki Çelikbaş (İTÜ)

Ulusal kaynak paylaşımı konusunda çalışmalar yaparak bilgi profesyonelleri arasında farkındalık yaratmak, yükseköğretim kurumlarının kütüphane/bilgi merkezleri arasında kaynak paylaşımı süreçlerini çevrimiçi olarak takip etmek amacıyla yazılan KİTS (Kütüphaneler arası İşbirliği Takip Sistemi)uygulamasının yönetimi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Academy Working Group
Ertugrul Çimen (MEF) (Group Coor.)
Sönmez Çelik (İbn HaldunÜni.)
Gönül KAFALI (İYTE)
Üstün Berk SEZGİN (Ankara Üni.)

The aim of the group is to improve abilities of information professionals, to emphasize the professional expertise and most importantly to ensure creation of professional competencies. The goal is to create opportunities for information professionals to stand in the front line within the national and international competitive environment by providing training programs. 

ANKOS is a member of ICOLC, SPARC, SELL, UKSG, DOAJ, COUNTER .

pr@ankos.org.tr   |   web hosting by daha.net